۱۸ هزار هکتار گلخانه فعال در کشور وجود دارد
SuperUser Account
/ دسته ها: اخبار استان

۱۸ هزار هکتار گلخانه فعال در کشور وجود دارد

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: توسعه گلخانه‌ها از جمله طرح‌های اقتصاد مقاومتی درسال جهش تولید است و هم اکنون نیز ۱۸ هزار هکتار گلخانه فعال در کشور وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدعلی طهماسبی روز سه شنبه در بازدید از اراضی گلخانه ای گل محمدی روستای یوسفعلی بروجرد افزود: مجموع تولیدات باغی و گلخانه‌ای هم اکنون درکشور به ۲۴ میلیون رسیده است.

وی بیان کرد: علاوه بر تولیدات باغات و گلخانه‌ها چندین میلیارد گل شاخه بریده و گیاهان زینتی و گلدانی در کشور تولید می‌شود.

طهماسبی اضافه کرد: برای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی از جمله طرح‌های اراضی شیبدار، توسعه گلخانه ای اعتبارات لازم در نظر گرفته شده و به استان‌ها ارسال می‌شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با اجرای این طرح ها در راستای جهش تولید، در زمینه افزایش تولید، کاهش واردات و توسعه صادرات گام های جدی برداشته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار باغ در کشور وجود دارد، یادآور شد: در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از این باغات بارور  و مابقی آنها در مدار تولید قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از باغات موجود در کشور ۹۰۰ هزار هکتار از باغات سالخورده است که در قالب طرح «اصلاح» این باغات بازسازی می‌شوند.

طهماسبی تصریح کرد: حدود یک ششم از تولیدات کشاورزی در بخش باغبانی انجام می‌شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امروز سه شنبه در سفر به بروجرد از اراضی شیب دار شهرستان و مجموع باغات گل محمدی اشترینان بازدید کرد.

پرداخت تسهیلات ۷ تا ۹ درصدی کشت گلخانه‌ای

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت تسهیلات مطلوبی با نرخ هفت تا ۹ درصد برای کشت گلخانه‌ای اختصاص داده که کشاورزان باید با استفاده از این فرصت به فعالیت‌های با صرفه اقتصادی و اصولی روی بیاورند.

طهماسبی در بازدید از برخی باغات استان و در جمع خبرنگاران افزود: توجه ویژه دولت به صرفه جویی مصرف آب در حوزه کشاورزی و تولید ارزش افزوده امری مستمر بوده و باید از این تسهیلات برای ارتقای کمی و کیفی کشت های گلخانه ای استفاده کرد که تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است.

وی اظهار داشت: لرستان بارندگی مطلوب،  اراضی شیبدار و ناهمواری های مستعدی برای ایجاد باغ دارد و طی سه سال گذشته چهار هزار هکتار باغات در این مناطق احداث شده که عملکرد قابل قبولی است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ایجاد ۶۰ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار لرستان تصریح کرد: همچنین ظرفیت استان برای کاشت گل محمدی مناسب است و به همین دلیل ایجاد صنایع تبدیلی این محصول در منطقه ضروری می باشد.

طهماسبی اضافه کرد: خشک کردن غنچه گل محمدی گران و البته پردرآمد است که باید اصولی انجام شود و چنانچه باغداران این محصول با سازمان امور اراضی هماهنگ باشند کشت در زمین های مستعد  و واجد شرایط، به عنوان تغییر اراضی محسوب نمی شود.

مطلب قبلی عناوین روزهای هفته جهاد کشاورزی سال 1399
مطلب بعدی کود گوگرد بنتونیتی توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توزیع می‌شود
Print
80

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان