پیام سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت روز جهانی آب
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

پیام سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت روز جهانی آب

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت ۲۲ مارس (۳ فروردین) که از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی آب نامگذاری شده است، پیامی صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در این پیام با اشاره به نامگذاری امسال روز جهانی "آب و تغییر اقلیم" آورده است: اهمیت  آب یک مسئله جهانی است و متعلق به یک کشور و منطقه نیست. تمامی کشورهای دنیا حتی آنهایی که در مناطق پر باران زندگی می کنند برای افزایش بهره وری منابع آب به جهت هزینه های استحصال و ارزش آب، نیازمند برنامه و راهبرد می باشند.

ایران در یک اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد و این محدودیت باعث شده که گذشتگان این سرزمین نیز قدر و ارزش آب را به ویژه در مناطق کویری کشور دانسته و راهکارهای متفاوتی برای زیست و کنار آمدن با کم آبی از طریق صرفه‌جویی و بهره وری بیشتر آب، توجه داشته اند.

از سویی با توجه به اینکه بخش اعظم آب چه در کشور ما و چه در همه جای دنیا به کشاورزی و تامین غذای مردم اختصاص می یابد، افزایش بهره وری از این منابع با استفاده از روش های نوین آبیاری، کشت گیاهان با تقاضای آب کمتر و با اصلاح الگو و ترویج روش هایی نظیر معرفی گیاهان کم آب بر، استفاده بیشتر از آب های سبز و خاکستری، روش های بهزارعی، خاک ورزی و بسیاری روش های دیگر نظیر توسعه کشت گلخانه ای و کشاورزی حفاظتی همواره از سیاست های اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای کشت محصولات بوده است.

اجرای پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام، عملیات انتقال آب با لوله در سطح ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان، اجرای شبکه های سه و چهار انتقال آب در پایین دست سد های کشور به مزارع از جمله پروژه‌های شاخص آبی و خاکی وزارت جهاد کشاورزی است که در راستای افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی در حال انجام است. تجهیز حدود ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری، توسعه گلخانه ها در سطح ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار، اجرای الگوی کشت، کاهش تولید محصولات آب بر و انتقال کشت بسیاری از محصولات تابستانه به پاییز از دیگر اقدامات قابل ذکر در این راستا می ‌باشد.

در پایان لازم می دانم از تمامی کشاورزان پرتلاش که همواره ارزش و قدر آب را دانسته و از این روش های بهره‌وری آب استقبال کرده‌اند و نیزمدیران، کارشناسان و محققان این عرصه، تشکر و قدردانی می کنم.

مطلب قبلی افزایش قیمت خرید تضمینی چغندرقند در سال زراعی جاری
مطلب بعدی دکتر روحانی بر تسریع در اجرای طرح‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد
Print
200

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان