سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش بهره وری آب و پایداری تولیدات کشاورزی
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش بهره وری آب و پایداری تولیدات کشاورزی

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: ضمن تامین نهاده های مورد نیاز کشور به منظور مقابله با کم آبی و سازگاری با شرایط بحران آب، بسته علمی، کارشناسی، تدوین و عملیاتی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از مهر، عباس کشاورز در حاشیه سفر به قزوین برای افتتاح طرح‌های کشاورزی استان قزوین در گفتگو با خبرنگاران گفت: کمبود آب و بهره وری پایین و ناپایداری منابع از چالش‌های بخش کشاورزی است که برای آن برنامه داریم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برنامه‌های مدونی برای افزایش بهره وری در باغات و مزارع پیش بینی شده و برای نمونه مصمم هستیم سیلوهای دولتی را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا بهره وری بالا برود.

کشاورز یادآور شد: هر جا دولت وارد اقتصاد شده کارها طولانی و با بهره وری کم است و موفق نبوده ایم به همین دلیل دولت باید بسترسازی و سیاست گذاری و ریل گذاری کند تا بخش خصوصی وارد کار شود.

وی با اشاره به جایگاه خوب استان قزوین در بخش تولید محصولات کشاورزی اظهار داشت: گلخانه افتتاح شده در آبیک توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان و یکی از اساتید دانشگاهی که به صورت «های تک» و با مدیریت هوشمند اداره می‌شود نمونه بارز یک واحد مدرن و به روز است که با برنامه ریزی مطلوب در مسیر خوبی حرکت کرده که تفکر و ایده اجرا شده در این گلخانه می‌تواند در سایر استان‌ها الگوبرداری شود.

کشاورز یادآور شد: گلخانه ما را قادر می‌کند در هر زمان به هر میزان لازم بتوان محصولات مورد نیاز را تائید و روانه بازار کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: تولید مستمر، بهره وری بالا، کاهش مصرف آب تا یک سوم روش سنتی، کاهش مصرف سموم و تولید ارگانیک و سالم از ویژگی‌های تولید گلخانه‌ای است که در این راستا رویکرد وزارت جهاد کشاورزی نیز ترویج کشت‌های گلخانه‌ای است.

وی گفت: در حال حاضر صاحبان گلخانه‌هایی در کشور داریم که هیچ گونه کمک مالی از دولت نگرفته اند و با اتکا به دانش روز توانسته اند به تولید مؤثری برسند و اگر بسترسازی کنیم می‌توانند کسب و کارشان را توسعه دهند لذا باید از این سرمایه گذاران بخوبی حمایت شود و مسیر کشاورزی کشور هم در همین راستا باشد.

کشاورز تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های جدی من در ۲۵ سال اخیر موضوع آب بوده که سالهاست درگیر آن هستیم لذا یک نسخه جامع و علمی برای کنار آمدن با بحران کم آبی نوشته ایم که با چالش آب کشور کنار آمده و بتوانیم امنیت غذایی را تأمین کنیم.

وی بیان کرد: در این بسته رونق فضای کسب و کار هم تدارک دیده شده تا کشاورزان و سیاسیون هیچ نگرانی در این خصوص نداشته باشند و با این کار ضمن افزایش تولیدات کشاورزی زمینه مدیریت منابع آبی و تأمین امنیت غذایی هم مهیا می‌شود.

کشاورز افزود: در این بسته علمی و کارشناسی در واقع تکنولوژی آبیاری حدود ۳۵ درصد سهم دارد و در آن توسعه کشت گلخانه‌ای، تعیین الگوی کشت، اجرای روش‌های زراعی جدید، توسعه باغات، اجرای کشاورزی حفاظتی، کشت نشایی، تغییر فصل کشت و انتقال برخی محصولات و جابجایی آنها دیده شده است.

وی بیان کرد: برای نمونه محصول چغندر قند از کشت بهاره به کشت پاییزه منتقل می‌شود و با توسعه باغات مدرن سطح آب مصرفی کاهش خواهد یافت.

نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان تأمین می‌شود

سرپرست جهاد کشاورزی در خصوص تأمین نهاده‌های کشاورزی هم اظهار داشت: با اقامات انجام شده خوشبختانه همه نهاده‌ها و بذرهای مورد نیاز کشاورزان برای فصل کشت پیش رو تأمین شده است و هیچ کمبودی در این بخش نداریم.

افزایش ۴۰ درصدی کود عرضه شده

کشاورز گفت: میزان عرضه کود مورد نیاز کشاورزان در سال جاری ۴۰ درصد بیش از سال گذشته است.

وی در مورد مشکلات این بخش نیز اظهار داشت: البته به دلیل تغییرات آب و هوایی و مشکلات برخی واحدهای پتروشیمی چالش‌هایی داریم که دسترسی به خدمات را مشکل می‌کند اما در تأمین کود و سم و نهاده هیچ مشکل نخواهیم داشت و کشاورزان برای کشت آینده نگران نباشند.

قزوین در کشاورزی جایگاه شاخصی دارد

کشاورز در خصوص جایگاه استان قزوین در عرصه کشاورزی هم گفت: در کشاورزی برخی استان‌های کشور جایگاه خاصی دارند که خوشبختانه استان قزوین در زمینه‌های باغ و زراعت و یکپارچه سازی و دامداری و گلخانه ظرفیت‌های ویژه ای دارد که می‌تواند الگو باشد.

وی افزود: قزوین به دلیل قدمتی که از گذشته دارد و سرمایه گذاری‌هایی که در آن صورت گرفته و نیز مدیریت منسجم آن و نزدیکی به بازار مصرف از جایگاه ویژه ای برخوردار است و مورد حمایت وزارتخانه نیز خواهد بود.

مطلب قبلی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی: منطقه قزوین الگویی برای کشاورزی کشور است
مطلب بعدی وظیفه مرکز حراست، حساس و شبانه روزی است
Print
175

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان