کاشت زعفران در لرستان کمک به معیشت کشاورزان
SuperUser Account
/ دسته ها: اخبار استان

کاشت زعفران در لرستان کمک به معیشت کشاورزان

کاشت زعفران در لرستان کمک به معیشت کشاورزان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان به نقل از خبرگزاری ایرنا زعفران گیاهی است که به طلای سرخ شهرت دارد، محصولی با نیاز آبی پایین و درعین‌حال با ارزش افزوده بالا است که سازگاری زیادی با وضعیت اراضی کشاورزی لرستان دارد.

ترویج کشت زعفران در این استان به بیان کارشناسان، می‌تواند علاوه بر سودآوری برای کشاورزان در مقایسه با کشت گندم، زمینه حفظ منابع آب و استفاده از اراضی خرد در این استان را نیز فراهم سازد.

سابقه کاشت زعفران در ایران به بیش از ۳ هزار سال پیش بازمی‌گردد، این محصول به علت طعم و رنگ و عطر عالی، کاربردهای فراوانی در تولید فراورده‌های غذایی، دارویی و شیمیایی دارد.

کاشت زعفران به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز استان لرستان در همه شهرهای استان انجام می‌گیرد و سالانه بیش از یکهزار کیلوگرم زعفران مرغوب در استان تولید می شود که فرصت اشتغال هزار شغل را فراهم آورده است.

کشت زعفران با حمایت دولت از کشاورزان با فراهم سازی زمینه ایجاد قیمت متعادل  در بازار، فرآوری، برندسازی و صادرات می تواند ظرفیت بزرگی برای تحول اقتصادی در استان داشته باشد.

کارشناسان معتقدند امکان بهره برداری طولانی مدت با یک بار کاشت، عدم نیاز به ماشین آلات و ادوات خاص، امکان کاشت در اراضی کوچک از جمله مزایای کشت زعفران است.

زعفران کار ۵۷ساله خرم آبادی در این خصوص گفت: حدود نیم هکتار زمین در حاشیه شهر خرم آباد به کشت زعفران اختصاص داده ام، که با گذشت هفت سال از کاشت، سالانه حدود سه تا پنج کیلوگرم زعفران برداشت می‌کنم.

غلامرضا سالاروند بیان کرد: در گذشته پیاز زعفران را از استان های دیگر خریداری می کردیم ولی هم اکنون امکان تهیه پیاز از مزارع استانن لرستان نیز فراهم گردیده است.

وی با اشاره به اینکه لرستان مستعد کاشت زعفران است گفت: عطر، طعم زعفران لرستان بی نظیر اما متاسفانه در بازار کشور جای خود را پیدا نکرده است.

عزیزالله چوبکار دیگر زعفران کار خرم آبادی گفت: یکی از مهمترین مزایای گیاه زعفران جلوگیری از هدر رفت آب است که باتوجه به کمبود منابع آبی در کشور می تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

وی می‌گوید: مردم معمولاً، زعفران خراسان را برتر می دانند اما این درحالی است که زعفران لرستان به مراتب با کیفیت تر از سایر نقاط بوده و از مسئولین انتظار داریم باتوجه به کشاورزان علاقمند در این حوزه زمینه را برای معرفی وبرندسازی  این محصول باارزش در سطح بازار فراهم کنند.

وی همچنین به سودآوری زعفران اشاره کرد و ادامه داد: زعفران لرستان می تواند با نمونه های جهانی خود رقابت کند اما نبود بازار فروش مناسب در استان محصول ما ناشناخته کرده است.

چوبکار معتقد است ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی می تواند به رشد این محصول کمک کند.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: در سال 1398 سطح زیر کشت زعفران در این استان ۳۸۱هکتار می باشد که از این میزان یک هزارو ۴۷کیلوگرم محصول برداشت می شود.

علیرضا احمدوندی ادامه داد: پیاز زعفران در سال های اول و دوم عملکرد کمتر داشته اما از سال سوم عملکرد اقتصادی آن شروع شده ودر سالهای 4، 5 و 6 مزارع زعفران در اوج تولید می باشند.

وی اظهار کرد: زعفران لرستان از نظر کیفیت بسیار مرغوب تر است و به استناد مستندات و مقالات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان از زعفران خراسان هم باکیفیت تر است اما به دلیل اینکه تنها ۳۸۱هکتار سطح زیرکشت در استان وجود دارد در مقایسه با سطح استانهای خراسان پایین میباشد و توان رقابت کمتری دارد.

زعفران به اراضی کلاس یک و دو نیاز ندارد و در اراضی با کلاس سه  نیز کشت میگردد و در صورت  هموار بودن زمین، کشت با دستگاه پیازکار انجام می شود.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: این محصول در تمامی شهرستان های استان قابلیت کشت را دارد و حتی در اراضی دیم نیز کاشت میگردد.

حساسیت کشت زعفران در فراهم آوردن حجم بالایی از نیروی انسانی در زمان برداشت در ساعات اولیه صبح قبل از طلوع آفتاب می باشد.

وی در پایان گفت: زعفران در لرستان برندسازی نشده و باتوجه به عطر، مزه و کیفیت بالای این محصول تولید شده در استان، جایگاهی در کشور ندارد و اکنون به صورت سنتی بسته بندی می شود و ان شاالله در صدد هستیم در آینده برای فرآوری و بسته بندی بصورت مکانیزه و برندسازی ، بازاریابی و صادرات اقدامات خوبی انجام دهیم.

مطلب قبلی در اولین روز از دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی همایش بزرگ فاطمیون با عنوان پایداری بر عقیده با حضور کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان برگزار شد.
مطلب بعدی کلیپ خبری مصاحبه دکتر بازدار ؛عناوین پروژه های دهه فجر
Print
291

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان