رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: نظام بهره‌برداری خرده مالکی و دهقانی یکی از علل عمده توسعه نیافتگی بخش کشاورزی لرستان است
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: نظام بهره‌برداری خرده مالکی و دهقانی یکی از علل عمده توسعه نیافتگی بخش کشاورزی لرستان است

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان ، دکتراسفندیار حسنی مقدم در جلسه‌ای که به منظور اجرای تفاهم‌نامه‌ی فی ما بین جهاد کشاورزی و مجتمع کشت و صنعت فجر صفا برگزار شد ، هدف از این دیدار را تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بخش کشاورزی با شرکت کشت و صنعت فجر صفا به عنوان یکی از ظرفیت‌های حوزه کشاورزی عنوان کرد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های ارزشمند و دانش بنیانی که در این مجموعه به ویژه در حوزه‌ی گیاهان دارویی، گلخانه‌ها، باغات میوه ، دامپروری ،اصلاح نژاد دام ، زنبور عسل و تولید حشرات بیولوژیک همکاری با این مجتمع ضروری است.

 وی درخصوص نظام بهره‌برداری که سبب توسعه بخش کشاورزی است باید گفت عمده نظام‌بهره برداری در استان دهقانی و خرده مالکی است.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: متوسط اراضی کشاورزی در لرستان به ازای هر کشاورز شش و نیم هکتار  است که از این میزان یک و نیم هکتار آبی و پنج هکتار دیم است.

 حسنی مقدم تأکید کرد: یکی از دلایل اصلی توسعه نیافتگی بخش کشاورزی استان خرده مالکی است.

وی ادامه داد: برای خروج از این موضوع چند راهکار وجود دارد ابتدا تشکیل نظام بهره‌برداری به شکل اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی و سهام زراعی است، اما مهمترین راهکار که نقش تاثیر گذاری در توسعه بخش کشاورزی دار نظام بهره‌برداری کشت و صنعت‌ها است.*

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه مجتمع کشت و صنعت فجر صفا تنها کشت و صنعت استان است، افزود: چشم انداز و عملکرد کشت و صنعت فجر صفا در قابل قبول است و بنا است در آینده شاهد تحولی خاص در این مجتمع باشیم.

 دکتر حسنی مقدم گفت: تولید ۱۵هزار تن انواع محصولات باغی ، تولید سی هزار تن انواع محصولات گلخانه‌ای به ویژه سبزیجات و صیفی‌جات، شش هزار تن گوشت قرمز ، یک هزار تن ماهیان خاویار و سی تن تخم ماهی‌خاویاری همچنین تولید دو میلیون اصله نهال چشم انداز مجتمع کشت و صنعت فجر صفا در آینده است.

 وی ادامه داد: ما برای توسعه باغات میوه همچنین اصلاح و احیا باغات به یک میلیون و دویست هزار  اصله نیاز داریم که تنها دویست هزار از این نیاز در استان تولید می‌شود و مابقی از استان‌های همجوار تامین می‌شود.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستانافزود: اشتغال زایی مجتمع کشت و صنعت با این چشم‌انداز دو هزار نفر است.

 دکتر حسنی مقدم به گلخانه مدرن مجتمع اشاره کرد و گفت: این گلخانه معادل استانداردهای جهانی است و این امر نشان دهنده موفقیت کشت و صنعت است، که بدون شک در توسعه بخش کشاورزی استان به ویژه شهرستان دوره‌ی چگنی تاثیر فراوانی دارد.

مطلب قبلی تقدیر کشاورزان و شوراهای اسلامی بخش سیلاخور مرکزی شهرستان دورود از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان و مدیر صنایع تبدیلی و غذایی
مطلب بعدی تولید محصولات گواهی شده در راستای تأمین امنیت غذایی کشور
Print
36

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان