وزیر جهاد کشاورزی: خراسان جنوبی نیازمند ایجاد باغ مادری برای محصولات زرشک و عناب است
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

وزیر جهاد کشاورزی: خراسان جنوبی نیازمند ایجاد باغ مادری برای محصولات زرشک و عناب است

وزیر جهاد کشاورزی گفت: لازم است خراسان جنوبی یک باغ مادری برای زرشک و عناب و یک حفاظت گاه برای حفظ ذخیره ژنتیکی داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، کاظم خاوازی  وزیر جهاد کشاورزی یکشنبه شب در نشست هم اندیشی با نخبگان، فعالان و تشکل‌های بخش کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: همه فعالیت‌های این استان در همه ابعاد باید فعالیت‌های عام محور باشد.

وی با بیان اینکه این استان در زراعت هنوز جای کار دارد و زراعتش باید به زراعت گیاهان کم آب بر تبدیل شود، افزود: لازم است نفوذ ارقام جو را در بخش زراعت توسعه دهیم‌.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید بدانیم اگر سنتی کشاورزی کنیم فشار روی منابع آبی وارد می‌آید، تصریح کرد: باید بر روی گیاهانی کار کرد که حداکثر عملکرد را داشته باشند.

خاوازی با بیان اینکه خراسان جنوبی باید یک برنامه برای توسعه خارشتر داشته باشد، تصریح کرد: بخش باغبانی این استان مزیت‌های زیادی دارد و لازم است خراسان جنوبی یک باغ مادری برای زرشک و عناب و یک حفاظت گاه برای حفظ ذخیره ژنتیکی داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه از گیاهان بومی استان باید محافظت شود، تصریح کرد: این استان به صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی نیاز دارد که ما کمک می‌کنیم تا این صنایع فعالیت کنند.

خاوازی با بیان اینکه بسیاری از افراد در تهران عناب را نمی‌شناسند و این یک ضعف است، اظهار کرد: بر روی زرشک و عناب این منطقه آن چنان که لازم است کار نشده؛ بنابراین نباید انتظار بیشتر از کاری که انجام دادیم، داشت.

وی با اعلام آمادگی برای رایزنی با رییس رسانه ملی برای تهیه فیلم‌های کوتاه بیست دقیقه‌ای در مورد زعفران، زرشک و عناب، بر لزوم بسته‌بندی مناسب  این محصولات تاکید کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: لازم است با هماهنگی مجمع نمایندگان استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و کرمان عددی را برای قنوات از صندوق ذخیره ارزی کمک کنیم.

خاوازی با تاکید بر تلاش در دولت برای رفع این مشکلات، تصریح کرد: یکی از موارد دیگری که در این استان جای سرمایه‌گذازی دارد، سرمایه گذاری بر روی آب‌های شور برای پرورش تیلاپیا است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی در حوزه آب‌ها باید بسیار کار کند، تصریح کرد: در بحث گلخانه‌ها محدودیت ارائه تسهیلات نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی از معضل خام فروشی گفت و ادامه داد: استاندار خراسان جنوبی برای حل مسائل استان خود مستقیما وارد کار شده و تلاش مضاعف دارد.

خاوازی در مورد تامین نهاده‌ها نیز گفت: کشور در شرایط تحریم بوده و فشار روی دوش دولت است و در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم.

وی یادآور شد: شرایط اکنون کشور حتی مانند شش ماه گذشته نیست و وضع تغییر کرده است، اما با همه این مشکلات سعی کردیم در این مدت از بخش کشاورزی دفاع کنیم.

خاوازی گفت: در حال حاضر ۲۶۰ هزار تن ذرت، ۳۴۰ هزار تن جو و ۵۴ هزار تن کنجاله در سامانه بازارگاه آماده معامله است.

مطلب قبلی بهره برداری از ۶۲۵ پروژه عشایری با فرمان رئیس جمهوری آغاز شد
مطلب بعدی وزیر جهاد کشاورزی: تلاش دامپزشکان کشور نقش مهمی در تضمین سلامت فرآورده های خام دامی و پایداری اقتصاد روستایی دارد
Print
44

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان