پایداری تولید و اشتغال با توسعه همکاری های دو وزارت جهاد کشاورزی و دفاع و پشتیبانی کشور
SuperUser Account
/ دسته ها: مقالات

پایداری تولید و اشتغال با توسعه همکاری های دو وزارت جهاد کشاورزی و دفاع و پشتیبانی کشور

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: توسعه همکاری های وزارتخانه های جهاد کشاورزی و دفاع و پشتیبانی کشور و توجه بیشتر به توانمندی های داخلی به دلیل استفاده از این توانمندی ها به منظور تاب آوری و پایداری های تولید و اشتغال بسیار ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر خون میرزایی در نخستین نشست کارگروه تخصصی تولیدات دامی، شیلات و آبزیان که صبح امروز با حضور قائم مقام سازمان اتکا و نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی در محل سازمان برگزار شد، اظهار داشت: در اجرای مصوبه جلسه وزارتی تفاهم و بسترسازی برای تنظیم تفاهم نامه نهایی میان دو وزارتخانه باید گفت که این سازمان تجربه بسیارخوبی در همکاری با وزارت دفاع و پشتیبانی در گذشته، در زمینه تامین نیازمندی های یگان حفاظت از منابع آبزیان داشته است و با این ذهنیت از برگزاری این جلسات و توسعه چنین همکاری های خرسند شدیم.

وی با اشاره به موضوع تحریم و رخداد پاندمی و شیوع بیماری کووید ۱۹ گفت: وجود تحریم ها و شیوع بیماری شرایط را برای ما دشوارتر کرده است بنابراین باید خودمان را برای سناریوهای سخت تر آماده سازیم که در این راستا باید الگوی رفتاری خود را در تمام حوزه ها از شخصی تا اجتماعی، اقتصادی، تولید و اشتغال اصلاح و بازنگری کرده و از ظرفیت های داخلی بسیار خوبی که به خصوص در وزارت دفاع و پشتیبانی کشور داریم، استفاده کنیم.

معاون وزیر در سازمان شیلات ایران، در جمع بندی مطالب مطروحه و دیدگاه ها، نیازها و انتظارات طرفین با اشاره به اینکه پرورش ماهی در قفس یک فعالیت کاملاً فنی- تکنیکیِ دریایی است، اظهار داشت: این فعالیت یک فرصت ویژه سرمایه گذاری و رویکرد آینده کشور است که می تواند به تجربه موفقی به پشتوانه حمایت و توانمندی وزارت دفاع و پشتیبانی به منظور بومی سازی و الگوسازی این صنعت در داخل کشور منجر شود.

وی با اشاره به ظرفیت های بسیار خوب و ارزشمندی در شمال و جنوب کشور برای سرمایه گذاری در زمینه پرورش ماهی در قفس از معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات خواستار ارائه و معرفی اطلاعات پهنه های پرورش ماهی در قفس به دبیرخانه کارگروه شد.

همچنین خون میرزایی در ارتباط با پرورش میگو بیان کرد: در زمینه پرورش میگو مطالعات و امکان سنجی هایی صورت گرفته و مناطقی به ویژه در جنوب کشور کاملاً برای سرمایه گذاری مهیا هستند و می توانند به عنوان ظرفیت دیگری معرفی شوند.

وی افزود: در کارهای تلفیقی آبزی پروری و فعالیت های سبزی و صیفی و به طور کلی کارهای کشاورزی اقدامات ارزشمندی صورت گرفته که می توانیم این دستاوردهای الگویی را به صورت بسته دانشی در اختیار کارگروه قرار دهیم تا برای سرمایه گذاری سازمان اتکا مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس سازمان شیلات ایران بیان داشت: ما یک تفاهمی را با سازمان محیط زیست کشور داریم و تفاهم اولیه در ارتباط با مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در چهار استان یزد، سمنان و قم و خراسان جنوبی صورت گرفته و برای شمال و جنوب استان کرمان خراسان رضوی، وشاید شرق اصفهان نیز تفاهم هایی صورت بگیرد. گونه تیلاپیا ویژگی های دارد که می تواند کار را برای سازمان اتکا آسان کند چون گونه تراکم پذیر و مقاوم تری هستند و تولید انبوه آن امکان پذیرتر است و این تفاهم می تواند از ظرفیت های سرمایه گذاری باشد.

وی اشاره کرد: ما در حوزه پرورش ماهی در قفس در دریا نیز یک سری نیازمندی های تکنیکال داریم که مطمئن هستیم سازمان اتکاء و وزارت دفاع و پشتیبانی از عهده مرتفع ساختن آنها بر خواهند آمد.

خون میرزایی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ناوگان صید غیرمجاز از ناوگان صید مجاز خیلی بیشتر است و با وجود اینکه فشار بسیار زیادی به منابع و ذخایر ارزشمند ما وارد می کنند به دلیل اینکه در یگانِ حفاظت ما کمبودها و نواقصی به لحاظ فنی وجود دارد که اقدامات بازدارنده را محدود می سازد و در بسیاری از حوزه ها استفاده از سیستم های قوی پایش و کنترل که در تخصص و توانمندی وزارت دفاع و پشتیبانی است کمک های بسیار زیادی می تواند به این بخش کرده و منافع کلی کشور را ارتقاء دهد.

وی با اشاره به ظرفیت های فروشگاه های اتکا افزود: در سال گذشته حدود ۵۲۵ هزار تن آبزی پروری در کشور داشتیم شامل میگو، گوشت ماهیان خاویاری، عمدتاً ماهیان گرم آبی و در درجه دوم ماهیان سردآبی با نمایندگی قزل آلا و با توجه به اینکه قطب تولید ماهیان سردآبی ما لرستان، چهارمحال و بختیاری کهکیلویه و بویر و احمد و کرمانشاه است در استان های غیرساحلی. بنابر این نباید نگاه معطوف به مناطق ساحلی شود.

معاون وزیر در سازمان شیلات با بیان این که ظرفیت عمده صید ما ۳۵ هزارتن در شمال و۷۴۰ هزار تنِ آن در جنوب است، بیان داشت: در این حوزه هم در زمینه کنسروسازی، فرآوری، صنایع تبدیلی و همچنین اصلاح ناوگان صیادی، ظرفیت گسترده ای فراهم است که لازم است این اطلاعات بیشتر به اشتراک گذاشته شود تا بتوانیم از ظرفیت ها و توانمندی های یکدیگر استفاده کنیم و نیازمندیهایمان را تامین کنیم.

وی گفت: بدیهی است که در یک جلسه نمی توان همه توانمندی ها و نیازها و انتظارها را طرح کرد و به راهکار و تفاهم کارشناسی رساند، بنابراین جلسات به طور یقین ادامه پیدا خواهد کرد.

عیسی گلشاهی مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان به عنوان دبیر کارگروه مطالبی را به تفصیل در خصوص نیازها و دیدگاه های سازمان شیلات در قالب پاورپوینت ارائه کرد. سپس هر یک از نمایندگان و اعضا نظرها، پیشنهادها و انتظارات واحد مربوطه را بیان داشتند.

گلشاهی، از نمایندگان هر مجموعه خواست براساس پنج محوری که در ارائه مطالب (پاورپوینت) ذکر شد ظرفیت ها، پتانسیل ها و نیازمندی های موجود را آماده کرده و حداکثر تا روز دوشنبه آینده به دبیرخانه کارگروه اعلام نمایند تا بتوان به جمع بندی مجموعه وزارت جهادکشاورزی در این کارگروه رسید.

گفتنی است؛ پیرو مصوبات اولین نشست هماهنگی ارتقاء همکاری های فی مابین وزارت جهادکشاورزی و وزارت دفاع و پشتیبانی و تصویبِ تشکیلِ شش کارگروه تخصصی برای احصاء زمینه های همکاری با هدف پیش نویس تفاهم نامه بین دو وزارتخانه، نخستین نشست کارگروه تخصصی تولیدات دامی، شیلات و آبزیان به ریاست دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات به عنوان نماینده وزارت جهادکشاورزی در کارگروه شش گانه، صبح امروز چهارشنبه ۹۹/۷/۲ با حضور دکتر پورجعفری قائم مقام سازمان اتکاء و نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی در کارگروه مذکور و همکاران وی، نمایندگان سازمان های دامپزشکی و تعاون روستایی، معاونت های پشتیبانی امور دام، امور دام، صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی و معاونین سازمان شیلات ایران در محل سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

مطلب قبلی امضای تفاهم نامه همکاری شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی و شرکت دیجی کالا
مطلب بعدی فعالیت ۸۰هزار نفر در زیر بخش باغبانی
Print
95

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان