تولید سالانه ۹.۵ میلیون راس دام پرواری توسط جامعه عشایری کشور
SuperUser Account
/ دسته ها: مقالات

تولید سالانه ۹.۵ میلیون راس دام پرواری توسط جامعه عشایری کشور

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: سالانه ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام توسط جامعه عشایری کشور پرواربندی و روانه بازار مصرف می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، کرمعلی قندالی در حاشیه سفر به آذربایجان‌غربی با اعلام این خبر اظهار کرد: سالانه ۱۹۵ هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر در کشور تولید می شود که نقش بسزایی در تامین گوشت مورد نیاز شهروندان دارد.

وی با اشاره به این که ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور را عشایر تولید می کنند، ادامه داد: اجرای طرح پرواربندی برای تعادل زیستی دام و مرتع تاثیرگذار است و به تولیدات سالانه دامی کشور افزوده می‌شود.

رییس سازمان امور عشایر ایران خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از زنجیره تولید طی سال جاری پنج میلیارد ریال اعتبار به جامعه عشایری پرداخت می‌شود.

قندالی ادامه داد: همچنین در راستای جبران هزینه‌های مدیریت بحران در جامعه عشایری ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان تخصیص و جذب شده است.

وی اضافه کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات مدیریت بحران نیز تا سال ۱۴۰۰ جذب و بین تشکل‌ها و تعاونی‌های عشایری توزیع می‌شود.

رییس سازمان امور عشایر با اشاره به جمعیت عشایری کشور بیان کرد: طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۸۷، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار عشایری بوده که این رقم بر اساس سرشماری ثبتی مبنا به حدود ۳۰۰ هزار خانوار با یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.

به گفته وی، ۳۵ میلیون هکتار از اراضی و مراتع کشور در حوزه جامعه عشایری است و این جامعه با داشتن ۲۳ میلیون راس دام ۲۸ درصد دام کشور را در اختیار دارند.

قندالی بیان کرد: این آمار نشان می‌دهد با وجود برخی مهاجرت‌ها در جوامع در این حوزه نیز شاهد مهاجرت معکوس و برگشت عشایر به حوزه و مناطق خود هستیم.

مطلب قبلی بهره برداری از ۳۸۰ سایت آبخوانداری و پخش سیلاب در کشور
مطلب بعدی سامانه هوشمند توزیع کود در سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان راه اندازی شد
Print
87

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان