عشایر محیط ­بان و جنگل­بان رایگان و افتخاری برای کشور هستند
SuperUser Account
/ دسته ها: مقالات

عشایر محیط ­بان و جنگل­بان رایگان و افتخاری برای کشور هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که ۳۵ میلیون هکتار از مراتع دست نخورده کشور در اختیار عشایر است، گفت: عشایر محیط بان و جنگل بان رایگان و افتخاری برای کشور هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در نشست با قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری عشایر اظهار داشت: با وجود این جمعیت کم، عشایر سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن که ۲۵ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور است را تولید می کنند که از نظر کیفیت، سلامت و تامین امنیت غذایی کشور بسیار مهم و تاثیرگذار است.

وی بیان داشت: حدود ۵۰۰ هزار سامانه عرفی در مناطق عشایری کشور داریم که نقطه به نقطه یک پایگاه و پاسگاه انتظامی هستند و از امنیت کشور به خصوص در مرزها دفاع و حراست می کنند.

در تامین آب شرب برای عشایر هنوز مشکلاتی وجود دارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: حدود ۹۵ درصد سامانه های عشایر به راه دسترسی دارند اما در حوزه آبرسانی و تامین آب شرب عشایر هنوز مشکلاتی وجود دارد.

وی افزود: نقطه عطف تامین آب پایدار برای عشایر در سال ۹۸ و از محل بند ه تبصره ۴ قانون سنواتی و با اذن مقام معظم رهبری بود که در این قانون کلمه عشایر بعد از روستا آورده شد و ۱۸ میلیون یورو معادل ۲۵۳ میلیارد تومان اختصاص داده شد که برای ۱۷ هزار خانوار عشایری آب شرب تامین شد.

قندالی اضافه کرد: امسال هم سهم عشایر از این محل ۱۲ میلیون یورو است که نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده اما با این اعتبار در مجموع در دو سال حدود ۲۵ هزار خانوار عشایری از آب بهداشتی بهره مند خواهند شد و سطح برخورداری عشایر از آب آشامیدنی سالم به ۶۳ درصد می رسد که هنوز ۳۷ درصد عشایر آنگونه که مدنظر ما است برخوردار نیستند.

وی با اشاره به این که انرژی خورشیدی یکی از نیازهای امروز عشایر است، بیان داشت: با همکاری وزارت نیرو تا پایان امسال ۱۸ هزار پنل خورشیدی بین عشایر کشور توزیع خواهد شد.

اعتبارات مالیات برارزش افزوده سلیقه ای عمل می شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: در مجلس دهم و با کمک فراکسیون عشایری مجلس قوانین موثری برای حمایت از عشایر تصویب شد که یکی از این قوانین سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده بود.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در حوزه تخصیص سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده، افزود: در بعضی از استان ها در تخصیص این اعتبارات سلیقه ای عمل می شود و آنچنان که باید به عشایر تخصیص نمی یابد.

قندالی با بیان این که کار در حوزه عشایر بسیار سخت و طاقت فرساست، خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی مصوبه ای را تحت عنوان "طرح ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به عشایر" از هیات دولت گرفتیم که ۱۷ دستگاه حضور داشتند و وظیفه مند هستند و از مجلس می خواهیم نظارت بیشتری داشته باشد و ما هم مطالبه گری و کمک می کنیم.

اجرای موفق زنجیره تولید گوشت در خراسان رضوی

رئیس سازمان امور عشایر با بیان این که در خراسان رضوی طرح زنجیره تولید گوشت قرمز به صورت موفق انجام شده و الگو است، اظهار داشت: در طرح زنجیره گوشت افزایش بهره وری و درآمد عشایر برای ما بسیار مهم است و در اجرای این طرح در خراسان رضوی در مصرف نهاده دامی و تغذیه دام تقریباً تا ۵۰ درصد بهره وری ایجاد شده است.

وی با بیان این که در توزیع نهاده و تسهیلات به عشایر مشکلی نداریم، افزود: مشکلی که عشایر دارند نداشتن وثیقه و ضمانت در برخورداری از تسهیلات است که تقاضا داریم مجلس در این بخش به ما کمک کند.

قندالی ادامه داد: به ازای هر راس دام پروار شده ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان تسهیلات به عشایر پرداخت می کنیم و هر کس تا هر میزان بخواهد می تواند دریافت کند.

فوتی بر اثر کرونا در مناطق عشایری نداشتیم

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون در بین عشایر حتی یک نفر هم فوتی گزارش نشده است، بیان کرد: طبق آخرین آمار وزارت بهداشت در تاریخ ۳۱ تیر، تاکنون فقط دو نفر عشایر مبتلا به کرونا داشتیم که بستری شدند.

وی خاطرنشان کرد: امسال علی رغم میل باطنی و سختی هایی که عشایر باید متحمل می شدند، بالاجبار کوچ بهاره را یک ماه به تاخیر انداختیم و همچنین کوچ با ماشین را الزام کردیم که تاثیر خوبی در عدم ابتلای عشایر به کرونا داشت و شاید یکی از دلایل عدم ابتلای عشایر همین قرنطینه بومی بود و همکاری خوبی نیز با وزارت بهداشت در پیشگیری از شیوع داشتیم.

مطلب قبلی مدیرعامل موسسه جهاد استقلال منصوب شد
مطلب بعدی تشریح دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه جهاد کشاورزی
Print
145

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان