پوشش حفاظتی جنگل‌های زاگرس تقویت می‌شود
SuperUser Account
/ دسته ها: مقالات

پوشش حفاظتی جنگل‌های زاگرس تقویت می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور صبح امروز به شهرستان گچساران سفر و در جلسه ستاد بحران که به ریاست حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد و با حضور معاون عمرانی استاندار، مدیرکل بحران استانداری، فرماندار گچساران و حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، شرکت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل ها، مسعود منصور در این نشست به تشریح وضعیت جنگل‌ها و اهمیت آن پرداخت و اظهار داشت: گاهی دعواهای محلی سبب می‌شود که به اراضی ملی آسیب جدی وارد شود اما حدود ۸۰ درصد آتش‌سوزی‌ها بصورت سهوی اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه با اشاره به دخالت عوامل انسانی در آتش‌سوزی جنگل‌ها، افزود: حداقل ۶ مورد آتش‌سوزهای اخیر به دلیل روشن کردن آتش توسط افراد بوده است.

منصور به اهمیت منطقه زاگرس به لحاظ پوشش جنگلی و نقش آن در حیات زیست گریزی زد و گفت: منطقه زاگرس به دلیل اهمیت بالا و شدت گرمایی که دارد، باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد و ان‌شاءالله بتوانیم برای حفاظت از مراتع و جنگل‌های زاگرس، استان کهگیلویه و بویراحمد را تقویت کنیم.

وی در ادامه به برنامه‌های سازمان جنگل‌ها برای حفاظت از جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: بر اساس سطوح جنگل و بر اساس رویشگاه یک «نرم» داخلی تعیین کردیم، که بر اساس این نرم تجهیزات، اعتبارات و امکانات لازم تأمین می‌شود. مثلاً در زاگرس برای هر ۶ هزار هکتار باید این تعداد نیروی، محافظ، مشخص اسم و رسم دار داشته باشد که بتوانند جنگل‌ها را پوشش بدهند.

رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: توافقی ۴ جانبه میان جهاد کشاورزی، وزرات دفاع، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان جنگل‌ها در ادامه سال صورت بگیرد، تا در زمان آتش سوزی سریعاً پرواز انجام شود و در حال آماده باش باشند. این توافق را باید حتماً پیگیری کنیم تا تصویب شود و هنگام هر گونه آتش سوزی سریعاً اقدامات لازم انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه ما با این کار به دنبال رفع کمبود نیرو هستیم، افزود: با این نیروها باید قرارداد بسته شود و به لباس مخصوص ملبس شوند، برگه مأموریت و همچنین کارت شناسایی داشته باشند.

رئیس سازمان جنگل‌ها در ادامه افزود: نکته بعد این است، در جلسه‌ای که دیروز برگزار کردیم، تصمیم گرفته شد که همه استان‌ها حداقل یک پهباد داشته باشند. که در این راستا باید همه استان‌ها پوشش بی سیمی داده شوند. که ۱۶ استان هنوز تجهیز نشده اند که در ادامه سال تجهیز آنها انجام خواهد گرفت.

منصور بیان کرد: سیستم مانیتورینگ متصل به سیستم ماهواره‌ای، با سه قابلیت را جهت حفاظت از منابع طبیعی راه اندازی کرده‌ایم، جنگل‌های ما منطقه به منطقه رصد می‌شوند، تا اگر آتش سوزی انجام گرفت، یا تخلفی می‌شود، مشاهده گردد، حتی اگر در استانی حریق مشاهده نشود، از سیستم مانیتورینگ گزارش داده شود.

وی همچنین از راه‌اندازی سامانه اطلاع رسانی ۱۳۹ در کشور خبر داد و گفت: همچنین برای استان‌ها شماره ضروری به منظور اعلام آتش‌سوزی‌ها در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها در ادامه به کمبود تجهیزات برای مأموران منابع‌طبیعی اشاره کرد و گفت: تجهیزاتی از قبیل لباس، دستکش، کفش و . . . هفته آینده خریداری و به استان‌ها ارسال می‌شود.

منصور گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد باید نقاط بحرانی را به لحاظ آتش‌سوزی شناسایی کنند و در آن مکان‌هایی که احتمال بیشتر آتش‌سوزی وجود دارد، دیده‌بان قرار دهد که یا حریق اتفاق نیفتد، یا در بدو اتفاق مهار شود. در مسائل زیست محیطی اصل بر پیشگیری و اتفاق نیفتادن است.

وی به مشارکت‌های مردمی در مهار آتش سوزی اشاره کرد و گفت: هر ساله تعداد زیادی را تحت پوشش بیمه بی نام قرار می‌دهیم، تا اگر اتفاقی افتاد، آنها تحت بیمه باشند.

گفتنی است بازدید هوایی و زمینی از مناطق بحرانی که در چند روز اخیر حریق اتفاق افتاده، دیدار با فرماندار بهبهان، گفتگو و دیدار با نیروهای منابع‌طبیعی فعال در منطقه، دیدار با رئیس هیئت کوهنوردی که در اطفای حریق کمک شایانی کرده بودند از برنامه‌های دیگر رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این سفر بود.

مطلب قبلی آغاز فصل تازه همکاری‌های سازمان‌های دامپزشکی و پدافند غیرعامل
مطلب بعدی معاون اول رییس جمهور اعلام کرد: حمایت دستگاه‌های اقتصادی دولت از طرح توسعه پرورش ماهی در دریا
Print
243

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان