سرپرست وزارت جهاد کشاورزی: نقشه راه جامع خاک باید تدوین شود/ کشاورزان دلسوزترین اقشار در حفاظت از منابع خاک و آب هستند
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی: نقشه راه جامع خاک باید تدوین شود/ کشاورزان دلسوزترین اقشار در حفاظت از منابع خاک و آب هستند

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که همه ارکان بخش کشاورزی و محیط زیست و همه اقشار و بخش ها در قبال خاک مسوول هستند، تاکید کرد: کشاورزان کشور جزو پیشرفته ترین و دلسوزترین و دغدغه مندترین اقشار در مواجهه با مساله حفاظت خاک و آب هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز امروز در مراسم بزرگداشت "روز جهانی خاک" که در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، با تقدیر از خدمات مهندس محمود حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی اظهار کرد: خاک چند چالش اساسی دارد و تجلی چالش های خاک، ناپایداری کشاورزی و به خطر افتادن امنیت غذایی کشور است.

وی، پایین بودن عملکرد و بالا بودن هزینه های کشاورزی، پایین بودن درآمد تولیدکنندگان و ناپایداری کشاورزی را از جمله مباحثی دانست که با مقوله خاک و حفاظت خاک ارتباط مستقیم دارد و اضافه کرد: آب هم به عنوان یک چالش مهم ملی پذیرفته شده در کشور است.

کشاورز، تغییر رویکرد و نگرش در مواجهه با خاک را یک ضرورت عنوان کرد و افزود: نمی توانیم بیش از این به خاک فشار بیاوریم و نباید و نمی توانیم به جنگ خاک و طبیعت برویم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: همه دست اندرکاران حوزه کشاورزی باید با توجه به اثرات تصمیمات و اقدامات بر خاک تصمیم بگیرند و اقدام کنند.

کشاورز با تاکید بر این که باید یک نقشه راه جامع در خصوص خاک تدوین شود، تصریح کرد: همه ارکان بخش کشاورزی و محیط زیست و همه اقشار و بخش ها در قبال خاک مسوول هستند و تقلیل وظیفه مندی در قبال خاک به یک یا چند معاونت و دفتر و سازمان، کار درست و دقیقی نیست و همه ما مسئولیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که خانواده کشاورزان کشور جزو پیشرفته ترین و دلسوزترین و دغدغه مندترین اقشار در مواجهه با مساله حفاظت خاک و آب هستند، تاکید کرد: سازمان تحقیقات باید ادبیات و مبانی مرتبط با خاک را به تمامی دست اندرکاران و فعالان بخش کشاورزی و به خصوص کارشناسان و کارکنان و مدیران آموزش دهد.

کشاورز با اشاره به این که باید رفتارمان در قبال خاک مسوولانه و با در نظر گرفتن ضرورت ها و اهمیت حفاظت از خاک باشد، اظهار داشت: نباید بدون آشنایی علمی با مبانی خاک در حوزه کشاورزی تصمیم گرفت.

وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی استان ها در خصوص استفاده از نهاده ها به ویژه سموم و کودها و... باید متناسب و منطبق با یافته های تحقیقاتی تدوین شده، اقدام کنند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: کلید حفاظت آب هم همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند حفاظت خاک است.

کشاورز تاکید کرد: در مبحث آبیاری اراضی زراعی و باغ ها باید حتما به مقوله شوری و سایر ترکیبات شیمیایی خاک توجه شود و همه اقدامات باید سازگار با وضعیت و کیفیت خاک و بر پایه شناخت خاک به عنوان یک موجود زنده باشد.

مطلب قبلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان اظهار کرد:بیش از ۵۷ میلیارد تومان وام بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده از سیل پرداخت شده و یا در حال پرداخت می‌باشد .
مطلب بعدی هفتمین نمایشگاه تخصصی صنایع و ماشین آلات کشاورزی
Print
221

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان