افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۱۳۵ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان کرمان
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۱۳۵ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان کرمان

۱۱۳۵ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان کرمان با فرمان رئیس جمهور و توسط معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی به طور همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر عبدالمهدی بخشنده در مراسم افتتاح همزمان این پروژه ها که به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان رفسنجان برگزار شد، اظهار داشت: استان کرمان از پهناورترین استان ها و دارای بیشترین سطح زیر کشت باغات در کشور می باشد که در سال های اخیر با انباشت خشکسالی و کم آبی روبرو گردیده اما کشاورزان و بهره برداران این استان با انگیزه و تلاش دو چندان و از طریق افزایش بهره وری آب با اجرای سامانه های نوین آبیاری به امر کشاورزی مبادرت ورزیده اند.

وی تصریح گرد: در این سفر تعداد  ۱۱۳۵ پروژه عمرانی و تولیدی در زیر بخش های آب و خاک، تولیدات گیاهی، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، دام و طیور، آبزی پروری و منابع طبیعی با اعتباری نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی، تسهیلات بانکی و آورده بخش خصوصی با اشتغال زایی ۲۲۰۰ نفر در استان به صورت همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برخی از پروژه های مهم و موثر در توسعه بخش کشاورزی استان گفت: ۳۲ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی و غذایی کشاورزی با ظرفیت ۶۴ هزارتن جذب مواد خام کشاورزی  و اشتغال زایی ۴۰۸ نفر افتتاح می شود.

بخشنده خاطرنشان کرد: ظرفیت صنایع فرآوری و بسته بندی موجود در استان تا سال ۱۳۹۲ حدود ۲.۲ میلیون تن بوده که در دولت تدبیر و امید و با اختصاص تسهیلات بانکی و حمایت از سرمایه گذاران با افزایش ۶۲ درصدی در حال حاضر به ۳ میلیون ۵۵۰ هزار تن رسیده است.

وی اظهار کرد: ۳۱ واحد تولیدات گلخانه ای سبزی و صیفی و گیاهان زینتی در سطح ۳۶ هکتار در استان با اشتغال ۱۹۰ نفر به بهره برداری می رسد.

بخشنده گفت: بیش از ۲۰۰ طرح کشت گیاهان دارویی در سطح ۴۰۰ هکتار با رویکرد کشت گیاهان کم آب بر و اقتصادی و با مزیت صادراتی با اشتغال ۱۸۵ نفر افتتاح خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی  تصریح کرد: ۵۸۶ پروژه سامانه نوین آبیاری به مساحت ۱۰ هزار هکتار که با اعتبار ۱۶۱ میلیارد تومان اجرا شده است، به بهره برداری می رسد.

وی یادآور شد: سیستم های نوین آبیاری اجرا شده در استان تا سال ۹۲ نزدیک به ۸۲ هزار هکتار بوده است که در دولت تدبیر و امید با ۱۰۷ درصد افزایش، به ۱۷۰ هزار هکتار رسیده است.

بخشنده گفت: هم اکنون در کل کشور ۲.۳ میلیون هکتار از اراضی زراعی و باغات کشور به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده است که با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلاری در دولت تدبیر و امید، ۱.۱ میلیون هکتار از آن معادل ۵۰ درصد در این دولت انجام شده است.

وی ادامه داد: ۱۲ واحد دام، طیور و شیلات با اشتغال زایی ۱۳۵ نفر افتتاح خواهد شد و با بهره برداری از این واحدها سالانه ۴۵۰۰ تن به محصولات پروتئینی استان افزوده می شود.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان ساخت: دو طرح در عرصه های منابع طبیعی استان شامل پروژه مالچ پاشی جهت تثبیت ۱۶۰۰ هکتار شن های روان با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان افتتاح می شود و با اجرای این پروژه تعداد ۳۲ پارچه روستا و آبادی شامل حدود ۹۷۰ خانوار از آسیب های اقتصادی و اجتماعی مصون می شوند.

بخشنده اضافه کرد: همچنین، حدود ۲۸۰۰۰ هکتار عملیات آبخیزداری در حوزه های آبخیز استان به بهره برداری می رسد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: پروژه ای که هم اکنون خدمت حضرتعالی گزارش می شود پروژه آبیاری تحت فشار در سطحی معادل ۹۸ هکتار از باغات پسته شهرستان رفسنجان می باشد که موجبات ارتقاء کارایی مصرف و افزایش بهره وری آب در منطقه خواهد شد.

پس از ارائه گزارش معاون وزیر جهاد کشاورزی، رئیس جمهوری تصریح کرد: این که امروز شاهد اجرای ۱۱۳۵ پروژه در زیربخش های مختلف کشاورزی در استان کرمان هستیم و موجب ۲۲۰۰ نفر اشتغالزایی جدید می شود و علاوه بر صرفه جویی در آب با اجرای طرح های نوین آبیاری، بسیار خوشحال کننده بود که عنوان کردید در سال ۹۲ حدود ۸۲ هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری در استان اجرا شده بوده و در این دولت، اجرای طرح های یاد شده ۱۰۷ درصد افزایش پیدا کرده و بیش از دو برابر شده است؛ این به معنای تلاش همه مردم، کشاورزان، کارآفرینان و دولتمردان ما برای صرفه جویی در آب است.

دکتر حسن روحانی در زمینه مهار بیابانزایی تاکید کرد: این مسئله در استان های کویری برای زندگی مردم مهم است ان شا الله این تلاش افزایش یابد.

سپس، با فرمان رئیس جمهور، ۱۱۳۵ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان کرمان به طور همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

مطلب قبلی برگزاری رزمایش عملیاتی میدانی پدافند غیرعامل مبارزه با بیماری شاربن یا سیاه زخم
مطلب بعدی سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان لرستان
Print
198

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان