افتتاح همزمان و آغاز عملیات اجرایی ۱۶۹ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان یزد
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

افتتاح همزمان و آغاز عملیات اجرایی ۱۶۹ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان یزد

۱۶۹ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان یزد با فرمان رئیس جمهور و توسط وزیر جهاد کشاورزی به طور همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح همزمان این پروژه ها که به صورت ویدئو کنفرانس در منطقه ویژه اقتصادی شهرستان یزد برگزار شد، اظهار کرد: در این سفر تعداد ۱۶۹ پروژه مهم عمرانی و تولیدی در زیربخش های کشاورزی (آب و خاک، تولیدات گلخانه ای، دام و طیور، صنایع تبدیلی و غذایی و منابع طبیعی) با اعتباری حدود ۱۹۸۹میلیارد تومان از محل منابع عمومی و تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و با اشتغال ۴۴۸۳ نفر به طور همزمان به بهره برداری می رسد و یا عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

وی با بیان این که تعداد ۱۳۰ پروژه آبیاری تحت فشار در سطح ۴۵۷۲ هکتار با ۲۸۰۹ بهره بردار و اعتباری معادل ۴۶ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد، خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۱۳۹۱ میزان ۱۳۴۰۰ هکتار اجرا شده بود و در این دولت ۱۲۷۰۰ هکتار معادل ۴۹ درصد از کل عملیات به مرحله اجرا در آمده است که رشد ۹۴ درصدی را نشان می دهد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۶ طرح صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی از جمله کنستانتره میوه، زنجیره تولید فرآورده های گوشتی، خوراک دام و طیور، سردخانه دومداره و کشتارگاه صنعتی طیور در ۴ شهرستان استان با ظرفیت ۱۵۷ هزار و ۵۰۰ تن و با سرمایه گذاری ۳۴۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۵۰۵ نفر افتتاح می شود و با بهره برداری از این طرح ها ظرفیت نگهداری و فرآوری محصولات کشاورزی در استان به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش می یابد.

حجتی با اشاره به آغاز بهره برداری از یک واحد گلخانه سبزی و صیفی با ظرفیت ۱۲۰۰ تن با سرمایه گذاری ۴.۵ میلیارد تومان و اشتغال ۲۴ نفر در شهرستان مهریز، اظهار داشت: این واحد برای اولین بار در کشور به روش بازچرخانی آب توسط بخش خصوصی اجرا شده است که در مقایسه با طرح های موجود گلخانه ای، مصرف آب آن به نصف کاهش یافته درحالی که تولید آن دوبرابر شده است.

وی ادامه داد: در گلخانه های موجود به ازای هر متر مکعب آب ۲۵ کیلوگرم و در این روش ۶۰ کیلوگرم محصول تولید می شود.

حجتی با اشاره به این که استان یزد یکی از قطب های موفق و پیشرو در توسعه کشت های گلخانه ای محسوب می شود، گفت: سطح گلخانه های استان در این دولت با رشد ۶۲ درصدی از ۱۰۴۸ هکتار به ۱۶۹۳ هکتار افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی، بهره برداری از دو واحد پرورش دام سبک با سرمایه گذاری ۱۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۵۴ نفر را از دیگر طرح های افتتاحی استان یزد برشمرد و افزود: با بهره برداری از مرکز تکثیر و اصلاح نژاد دام پربازده مورسیا سالانه ۱۵۰۰ راس دام سبک اصلاح شده و ۷۲۰ تن شیر به تولیدات دامی استان افزوده می شود.

وی اذعان کرد: واحدهای تولیدی کشور در دام سنگین با کشورهای پیشرفته صنعتی قابل رقابت هستند اما در دام سبک نیاز به پیشرفت وجود دارد که توسعه پرورش دام های سبک پربازده با ویژگی چندقلوزایی و افزایش تولید شیر از ۰.۷ لیتر در روز به ۳ تا ۶ لیتر در روز در بز سانن در دستور کار قرار دارد و استان یزد در زمینه پرورش دام های سبک پربازده پیشتاز است.

حجتی خاطرنشان ساخت: عملیات اجرایی ۱۹ شهرک کشاورزی طی سه سال به مساحت ۵۲۴ هکتار و اشتغالزایی ۳۹۰۰ نفر با سرمایه گذاری ۱۵۷۰ میلیارد تومان آغاز می شود که از این تعداد ۱۳ واحد به مساحت ۳۲۰ هکتار مربوط به تولیدات گلخانه ای و گل های زینتی و ۶ مورد به مساحت ۲۰۴ هکتار با ظرفیت ۱۲۰ هزار راس مربوط به مجتمع های دام های سبک پربازده می باشد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: پروژه ای که هم اینک خدمت حضرتعالی گزارش می شود، واحد فرآوری محصولات کنجدی، واقع در منطقه ویژه اقتصادی شهرستان یزد می باشد. که با بهره گیری از تکنولوژی جدید سالانه ۵۲۰۰ تن انواع فرآورده های کنجدی با کیفیت، تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه خواهد کرد.

پس از ارائه گزارش مهندس حجتی، رئیس جمهوری از تلاش وزارت جهاد کشاورزی، کارآفرینان و کسانی که کشور را به سمت خودکفایی و امنیت غذایی پیش می برند، تقدیر و اظهار کرد: قابل رقایت بودن صنعت دامداری سنگین ایران با کشورهای پیشرفته، خوشحال کننده است.

دکتر حسن روحانی با تاکید بر این که عقب ماندگی در توسعه پرورش دام سبک باید جبران شود، تصریح کرد: اجرای پروژه های گلخانه ای و طرح های سیستم های نوین آبیاری از اهمیت فراوانی برخوردار است.

سپس با فرمان رئیس جمهور، ۱۶۹ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان یزد به طور همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

مطلب قبلی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی لرستان گفت:
مطلب بعدی افتتاح طرح تولید انواع کنستانتره میوه در یزد توسط وزیر جهاد کشاورزی
Print
215

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان