طرح «توسعه کشت محصولات علوفه ای در دیمزارها» در سطح ۲۷ هزار هکتار اجرا شد
SuperUser Account
/ دسته ها: مقالات

طرح «توسعه کشت محصولات علوفه ای در دیمزارها» در سطح ۲۷ هزار هکتار اجرا شد

مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از اجرای طرح «توسعه کشت محصولات علوفه ای در دیمزارها» برای سومین سال متوالی خبر داد و گفت: در سال جاری این طرح در سطح ۳۴۰۰۰ هکتار برنامه ریزی شده که تاکنون ۲۷۰۰۰ هکتار آن کشت و بقیه نیز به صورت بهاره کشت خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیزکریمی با بیان این که معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی برای سومین سال متوالی اقدام به اجرای طرح "توسعه کشت محصولات علوفه ای در دیمزارها" کرده است، اظهار کرد: این طرح برای سال اول در سطح حدود ۲۰۰۰ هکتار، در سال دوم در سطح ۱۳۰۰۰ هکتار و در سال جاری نیز در سطح ۳۴۰۰۰ هکتار برنامه ریزی شده که تاکنون ۲۷۰۰۰ هکتار آن کشت و بقیه نیز به صورت بهاره کشت خواهد شد.

وی افزود: تامین بذر علوفه یکی از ارکان مهم این طرح است و در همین ارتباط تاکنون بیش از ۱۰۰۰ تن از بذور داخلی محصولات علوفه ای تامین و تدارک و برای اولین بار اقدام به واردات بذور ارقام خارجی با قابلیت کشت در اقلــیم سرد و معتـدل سرد شده است.

عزیزکریمی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در مجموع ۲۱۲ تن بذر علوفه دیم جهت استفاده در طرح جهش تولید در دیمزارها به کشور وارد شده که تمامی بذور واجد شرایط استاندارد ترخیص و عمده آن نیز در سطح دیمزارهای کشور با تخصیص یارانه برای زارعین توزیع و کشت شده است. مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: به هیچ عنوان بذور علوفه مخصوص دیمکاری در گمرک رسوب نکرده است و عمده بذر موجود در گمرک، بذر ذرت و دیگر محصولات آبی هستند که تاریخ کشت آنها عمدتا در پایان فصل بهار و ابتدای پاییز است.

وی یادآور شد: در سال جاری با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) طرح جهش تولید در دیمزارها در گستره دیمزارهای ۶ استان کشور در سطح ۶۷۰ هزار هکتار برنامه ریزی شده که تاکنون ۶۲۰ هزار هکتار آن کشت و بیش از ۵۳۰ هزار هکتار نیز تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

عزیزکریمی گفت: این سطوح تحت مدیریت حدود ۷۵ هزار بهره بردار و کشاورز دیمکار در ۷۰ شهرستان و ۷۸۰۰ روستا قرار دارد و در همین ارتباط نیز حمایت های خاص در امر تامین ماشین های کشاورزی، بذر، کودهای شیمیایی، آموزش و بیمه کشاورزی برای این قشر زحمتکش عملیاتی شده است.

مطلب قبلی امضای تفاهم‌نامه فاز سوم پروژه همکاری مشترک بین ایران و سازمان یونیدو
مطلب بعدی دکتر اکبری پیش از خطبه های نماز جمعه سخنرانی کرد
Print
24

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان