وزیر جهاد کشاورزی خبر داد: پرداخت ۱۰۰ درصدی تسهیلات طرح‌های نوین آبیاری به اراضی تجمیعی کشاورزی
SuperUser Account
/ دسته ها: ویژه

وزیر جهاد کشاورزی خبر داد: پرداخت ۱۰۰ درصدی تسهیلات طرح‌های نوین آبیاری به اراضی تجمیعی کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۰۰ درصد تسهیلات مورد نیاز برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین به کشاورزانی که اراضی خرد خود را تجمیع کنند، داده می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، کاظم خاوازی در جلسه اقتصاد مقاومتی در استان خراسان شمالی اظهار داشت: پرداخت کامل اجرای طرح های آبیاری نوین به صورت تجمیعی در قانون وجود دارد اما بیشتر کشاورزان از آن اطلاعی ندارند، این امر ظرفیت خوبی برای توسعه آبیاری نوین در کشور است.

وی گفت: بخش قابل توجهی از اراضی کشاورزی در سطح کشور تا پایان این دولت سنددار خواهد شد که برای اجرای طرح کاداستر ۲۵ هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای این طرح مشکلات بهره برداران بخش کشاورزی در بحث دریافت تسهیلات و نبود سند نیز برطرف خواهد شد. 

خاوازی اظهار داشت: برای خرید تضمینی دام از دامداران دست کم ۵۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم و همچنین برای این اقدام نیاز به همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان تنظیم بازار است.

وی اظهار داشت: تنها می توانیم دام سنگین را از دامداران به صورت تضمینی خریداری کنیم زیرا که ذائقه مردم گوشت منجمد دام سبک  را نمی پذیرد.

واردات تراکتور های کار کرده به کشور

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با وجود اینکه کارخانه تراکتور سازی را موظف به افزایش ۲۵ درصد ظرفیت تعهد کرده ایم اما تقاضاها در این خصوص به علت تفاوت نرخ در بازار آزاد و قیمت کارخانه بسیار بالا رفته است.

خاوازی افزود: به همین علت پیگیر هستیم تا تراکتور های کار کرده ارزان قیمت از خارج تامین کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در ادامه با بیان اینکه ۱۵ درصد تسهیلات بانک ها باید به حوزه کشاورزی اختصاص یابد اظهار داشت: بانک ها در این خصوص کوتاهی کرده اند.

خاوازی با اشاره به اینکه هم اینک سه میلیون تن کمبود تامین نهاده‌های دامی در سطح کشور وجود دارد، گفت: برای تامین آن تلاش می کنیم.

وی گفت: ۷۰ میلیون راس دام سبک در سطح کشور داریم که روزانه نیاز به تامین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن جو است.

وی افزود: بیشتر مشکلات ایجاد شده در خصوص تامین نهاده های دامی از ناحیه شیوع ویروس کرونا، تحریم های ظالمانه است که تلاش می کنیم تا بخشی از مشکلات این قشر را برطرف کنیم.

وی در خصوص تامین نهاده های مورد نیاز برای مرغ داری ها نیز افزود: ۲ ماه است که ۱۰۰ درصد نیاز مرغ تخم گذار و گوشتی تامین شده است.

خاوازی با بیان اینکه وضعیت تامین نهاده های کشاورزی را هم اینک به صورت مسکن کنترل کرده ایم گفت: برای ساخت کارخانه های تولیدی در این خصوصحمایت های لازم خواهد شد.

وی در بخش دیگری  از سخنانش دلیل افزایش قیمت کود پتاسه و فسفاته  را نیز مشکلات ارزی دانست و افزود: هم اینک شرکت های خدماتی نهاده های کشاورزی  را موظف کرده ایم تا حتی کود را با ضرر به کشاورزان بفروشند و همچنین « کشاورز کارت» را نیز  ایجاد کرده ایم.

وی در پایان سخنانش از مسوولان استان خراسان شمالی خواست تا در چهار تا پنج مورد از ظرفیت های بخش کشاورزی استان به صورت پایلوت زنجیره ارزش را ایجاد کنند و افزود: برای عملیاتی شدن آن حمایت های لازم صورت می گیرد.

مطلب قبلی یکمین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی را گرامی میداریم
مطلب بعدی وزیر جهاد کشاورزی: انگیزه کشاورز برای تولید دانه روغنی کاملینا باید افزایش یابد
Print
42

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان